У ЦАРИНІ МАТЕМАТИКИ

7 лютого 2021 року в ТОКІППО відбувся відбірковий етап  ІІ туру конкурсу «Учитель року-2021» в номінації «Математика»,  в якому брали участь 10 учителів математики області, переможців І (зонального) туру змагань.

Хоча математику вважають одним із складних навчальних предметів, у відбірковому етапі номінації  «Математика» свій  професійний досвід та методичні їдеї представили дев’ять високоерудованих та чарівних педагогинь  і лише один представник сильної статі. Зокрема: Андрощук Альона Іванівна, вчитель математики Лановецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2; Бучок Олена Сергіївна, вчитель математики Комунального закладу НВК «Лозівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-дошкільний навчальний заклад» Байковецької сільської ради Тернопільського району; Дерій Галина Григорівна, учитель математики і інформатики Росохацької ЗОШ І-ІІІ ступенів Чортківської міської ради; Кравчук Олеся Олександрівна, учитель математики Шумського ліцею; Корнійчук Оксана Василівна, вчитель математики Матвіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів-дитячий садок; Нех  Марія Петрівна, учитель математики НВК «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2-дошкільний навчальний заклад» м. Хоростків Гусятинського району; Пасічник Тетяна Романівна, учитель математики, директор Звиняцької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів ім. М. Галущинського; Різник Наталія Степанівна, вчитель математики ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Олієва Зборівського району; Штокало Марія Леонідівна, учитель математики, заступник директора з навчально-виховної роботи Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 з поглибленим вивченням іноземних мов та  Савіцький Володимир Михайлович, вчитель математики ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Поділля.

Роботу журі конкурсу організовано за участю представників вищої школи,  методичних  установ, лауреатів ІІ та фіналіста ІІІ етапу Конкурсу минулих років. У складі журі: Громяк Мирон Іванович, декан фізико-математичного факультету, доцент, кандидат фізико-математичних наук; голова журі; Соловей Оксана Михайлівна, методист ТКМЦ НОІМ, лауреат обласного етапу Конкурсу «Вчитель року-2010», Шегера Світлана Василівна, консультант Кременецького Центру професійного розвитку педагогічних працівників, Паньків Галина Семенівна, учитель математики та інформатики Зборівської української державної гімназії ім. Р. Завадовича, фіналіст Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2010», Шиманська Галина Петрівна, учитель математики Козівської державної гімназії ім. В.Герети, лауреат обласного етапу Конкурсу «Вчитель року-2004».

З вітальним словом до учасників звернувся Петровський Олександр Миколайович, директор ТОКІППО, доцент, кандидат історичних наук. Олександр Миколайович зазначив головну особливість цьогорічного конкурсу «Учитель року» у номінації «Математика», зокрема, що змагання відбуваються у Рік математичної освіти. Директор підкреслив  важливість математичних знань, які є підґрунтям для засвоєння системи принципів і структур, що складають основу шкільних дисциплін та побажав учителям  високих здобутків у конкурсі і професійній діяльності. Громяк Мирон Іванович, голова журі конкурсу у номінації «Математика», привернув увагу учасників до особливостей конкурсних випробувань у дистанційному форматі. Мирон Іванович запевнив конкурсантів щодо дотримання вимог та забезпечення якісної перевірки письмових робіт і оцінювання конкурсних випробувань. Методист ТОКІППО Іванюк Тетяна Георгіївна надала учасникам роз’яснення з питань участі у конкурсних випробуваннях.

Під час першого випробування учасники виконували контрольну роботу, яка складалась з шести завдань підвищеної складності з геометрії та алгебри і початків аналізу. Мета випробування полягала у визначенні рівня знаннєвої складової професійної компетентності вчителів. Варто зауважити, що усі учасники продемонстрували ґрунтовні знання та вміння у розв’язуванні задач високого рівня складності, які охоплювали змістові лінії шкільного курсу математики. Найбільшу кількість балів у цьому випробуванні отримали Різник Наталія Степанівна та Кравчук Олеся Олександрівна. Труднощі в учасників виникли в ході розв’язування  задачі на знаходження найкоротшої відстані між заданими параболою та прямою, під час розв’язування  нерівності з параметром.

Дистанційний формат проведення – новинка цьогорічного конкурсу. Як члени журі, так і конкурсанти під час спілкувань отримали новий досвід. Цікаві методичні знахідки (прийоми, методи, способи розкриття педагогічної ідеї) та нестандартні підходи змістового наповнення  презентували учасники конкурсу в ході проведення дистанційного уроку узагальнення та систематизації знань та умінь з геометрії на тему «Розв’язування трикутників». Учасники продемонстрували ґрунтовні математичні знання і належну математичну культуру, науковість та доступність викладу навчального матеріалу, застосування власних інноваційних розробок, представили вільне володіння матеріалом для досягнення поставленої мети та виконання завдань уроку. Переважну більшість уроків було проведено на високому науково-методичному рівні із забезпеченням  належного двостороннього зв’язку та доброзичливості. Зауважимо, що дистанційний урок проводився без залучення здобувачів освіти. Не зважаючи на онлайн-формат проведення уроків, учасникам вдалось забезпечити мотиваційні основи, створити сприятливе ефективне та емоційне освітнє середовище.  Журі відзначило уроки учителів:  Штокало Марії Леонідівни, Кравчук Олесі Олександрівни, Бучок Олени Сергіївни, Андрощук Альони Іванівни. Педагогам вдалось не лише продемонструвати високу професійну та методичну компетентність, володіння сучасними технологіями навчання, але доречно використовувати платформи дистанційного навчання з метою створення умов для забезпечення якості навчального процесу для усіх здобувачів освіти.  Водночас не всім конкурсантам вдалось витримати канони уроку систематизації та узагальнення знань, труднощі виникали у використанні платформ для дистанційного навчання, зокрема для проведення опитування учнів.

Доцільність випробування «Дистанційний урок» є незаперечною, оскільки виклики часу ставлять перед сучасними педагогами нові завдання, зокрема в опануванні інформаційними засобами навчання  та з метою формування цифрової компетентності усіх учасників освітнього процесу.

Відбірковий етап обласного конкурсу «Учитель року-2021» в номінації «Математика» відбувся. Визначено п’ятірку учителів математики, які продовжать  участь у випробуваннях в заключному етапі конкурсу, що пройде 13 та 14 лютого 2021 року в ТОКІППО: Андрощук Альона Іванівна, Бучок Олена Сергіївна, Кравчук Олеся Олександрівна, Різник Наталія Степанівна, Штокало Марія Леонідівна.

Зичимо натхнення та творчості усім нашим найкращим учителям математики та бажаємо успіху фіналістам в наступних випробуваннях.